Vířivky se slanou vodou: Klady a zápory

Vířivky se slanou vodou: Klady a zápory

Vířivky se slanou vodou jsou stále populárnější alternativou k běžným vířivkám s čistou vodou. Mezi hlavní klady patří blahodárné účinky na pokožku a relaxaci svalů. Na druhé straně může být slaná voda náročnější na údržbu a může vyžadovat speciální filtraci. Je důležité zvážit všechny přednosti a nevýhody před investicí do vířivky se slanou vodou.
bazen

Nejlepší vířivky v akci

Vířivky se slanou vodou: Klady a zápory

V posledních letech se Saltwater Systems staly horkým tématem s jejich tržními tvrzeními, že jsou „přírodnější“ nebo „bezchemické“ alternativy k dezinfekci vaší vířivky. Jsou však systémy slané vody lepší? Podívejme se na fakta, abyste se mohli při nákupu další vířivky co nejlépe rozhodnout.

Původ systémů slané vody

Během 80. let 20. století byly systémy Saltwater Systems poprvé vyvinuty na Novém Zélandu pro bazény. Prostřednictvím procesu zvaného „elektrolýza“ se elektřina používala k přeměně rozpuštěné soli (chloridu sodného) na chlor nebo bromid sodný (který se přeměňuje na brom). Jinými slovy, Salt Systems přeměňuje sůl na chlór a chlór dezinfikuje vodu. Takže fungují jako generátory chlóru.

Generování chlóru nebo bromu ze slané vody má smysl ve studené vodě bazénu. Systémy slané vody jsou také dobrou alternativou, pokud se majitel domu potýká s dávkováním granulovaného chlóru nebo jiných chemických přísad, jako jsou UV inhibitory. Zatímco systémy slané vody mohou být dobrou volbou pro bazény, existují některé klíčové rozdíly, kterým je třeba porozumět při zvažování integrovaného systému slané vody pro vaši vířivku.

Klíčové rozdíly mezi vířivkami a bazény

Začněme tím nejviditelnějším rozdílem mezi vířivkami a bazény, jejich velikostí. Objem vody v bazénu je velmi odlišný od přenosné vířivky; je to výrazně méně. Kromě toho je voda ve vířivce obvykle mnohem teplejší než voda v bazénu (až 104⁰F (40⁰C)). Zvýšená teplota způsobuje, že se člověk více potí a uvolňuje do vody více organických látek, jako je kožní maz a bakterie.

Kombinace menšího objemu, více organických látek a vyššího tepla spotřebuje dezinfekční prostředek rychleji. Aby zůstal účinný, musí systém slané vody ve vířivce vytvářet – a udržovat – vyšší koncentraci dezinfekce než v bazénu.

Proč na těchto rozdílech záleží

Ve vysokoteplotním prostředí vířivky je docela možné, že generátor chlóru nebo bromu nemusí produkovat dostatek dezinfekčního prostředku, který by uspokojil poptávku, zvláště když se do směsi přidají další koupající se osoby. Někteří výrobci Salt System dokonce doporučují přidat další dezinfekční prostředek pro udržení nezávadné vody.

Na druhou stranu, pokud generátor nadále běží bez koupajících se (což znamená, že není dostatek rozpuštěných organických látek, aby se spotřeboval dezinfekční prostředek navíc), může nadměrně produkovat chlór. „Přechlorování“ může vést k tomu, že se pod krytem zachytí nadměrný plynný chlór.

Nejen, že to může degradovat součásti, jako jsou pěnové polštáře a spodní strana krytu vířivky, až k vybělení, ale také to koroduje odhalené kovové akcenty, včetně nerezové oceli. Tento scénář je méně pravděpodobný, protože bazény se mohou snadněji odvzdušňovat nebo „odplyňovat“ než vířivky a mají méně odkrytých vnitřních součástí, jako jsou trysky.

Solné systémy a komponenty vířivek

Pokud žijete v blízkosti oceánu nebo tam, kde jsou zledovatělé vozovky solené, možná už znáte bolesti spojené s vysokou hladinou soli. Sůl způsobuje korozi a rez tím, že napadá kov a rozkládá jej. Když jsou kovové součásti uvnitř vířivky – jako jsou topná tělesa, topná tělesa a kování trysek – vystaveny vysokým dávkám sodíku, může dojít ke korozi. Solná koroze zkracuje životnost vnitřních kovových součástí, což má za následek špatný výkon a nákladné opravy.

Kromě součástí vaší vířivky může slaná voda poškodit i okolí vaší vířivky. Nevyhnutelně z vířivky během používání vystříkne nějaká voda, obvykle na vaši terasu nebo terasu. Někteří velcí výrobci Salt System na svých webových stránkách uvádějí, že pokud neumyjete místa, kde voda vystříkla z vířivky se slanou vodou, mohli byste zaznamenat skvrny na palubě a poškození okolních rostlin a keřů.

Vztahuje se na solné systémy záruka?

Pokud jde o poprodejní generátory chlóru, a dokonce i ty, které instaloval výrobce vířivky, nezapomeňte si ověřit, co je – a není – kryto zárukou výrobce. Někteří výrobci vířivek by mohli odmítnout krytí záruky, pokud by místo jednotek instalovaných výrobcem byla instalována jednotka dezinfekce soli. Navíc na zkorodovaná topná tělesa a topná tělesa se nemusí vztahovat záruka, pokud lze poškození připsat „zneužívání chemikálií“.

Jinými slovy, pokud solný systém nadměrně chloruje vodu a poškozuje vnitřní součásti, může to být připsáno „zneužívání chemikálií“ a nevztahuje se na něj záruka.

Pokud jde o samotný Saltwater System, typická je jednoletá záruka. Naproti tomu in-line sanitační systémy (které nepoužívají sůl) jako např ozón mají delší záruční dobu — obvykle dva až pět let.

Jsou solné systémy méně náročné na údržbu?

Salt Systems má usnadnit dezinfekci vířivky a výrobci tvrdí, že takové vířivky jsou „snazší na údržbu.“ Jsou ale skutečně systémy „nastav a zapomeň na to“? Ve skutečnosti může spuštění systému slané vody trvat déle než standardní systém péče o vodu, a to kvůli času, který zabere přeměna soli na chlór nebo brom. Proces elektrolýzy může trvat déle než 72 hodin, než se vygeneruje dostatečné množství dezinfekčního prostředku, který dožene využití v rodinném bazénu, a může dokonce vyžadovat přidání granulovaného dezinfekčního prostředku nebo šokového okysličovadla pro regeneraci vody.

Kromě toho, podobně jako standardní systémy péče o vodu, i vířivka se slanou vodou vyžaduje k její údržbě vícestupňový postup. Patří mezi ně solné testovací proužky, vyvažovací testovací proužky a chemikálie, odstraňovače kovů a skvrn, čističe lázní a předfiltry pro snížení vápníku, podobně jako ve vířivce bez systému slané vody.

Systémy na úpravu vody jsou jen jednou věcí, kterou je třeba vzít v úvahu, když člověk zkoumá další nákup vířivky. Od zahájení procesu výzkumu/výběru vířivky až po instalaci vířivky vám důvěryhodný severský partner rád pomůže najít perfektní vířivku pro váš životní styl. Chcete-li najít místního autorizovaného severského prodejce, klikněte tady.

Chcete si sami udělat trochu podrobnější průzkum, než oslovíte? Podívejte se na naše Průvodce kupujícího a blogové příspěvky pro více informací o vířivce.

Nejlepší vířivky v akci

Časté otázky – Vířivky se slanou vodou

Co jsou klady vířivek se slanou vodou?

Vířivky se slanou vodou mají léčebné účinky na kůži a jsou relaxační díky obsahu minerálů, které mají blahodárné účinky na tělo.

Jaké jsou zápory vířivek se slanou vodou?

Mezi zápory patří vyšší náklady na údržbu a instalaci, a také možné potřebné úpravy prostoru pro umístění vířivky.

>> TOP VÍŘIVKY <<

Nejlepší vířivky v akci

Vířivky se slanou vodou: Klady a zápory
– Závěr

– Vířivky se slanou vodou jsou stále kontroverzní téma
– Systémy slané vody mohou být dobrou volbou pro bazény, ale mají klíčové rozdíly ve srovnání s vířivkami
– Výška teploty vody a organické látky ovlivňují účinnost dezinfekce systému slané vody ve vířivce
– Vysoká hladina soli může způsobit korozi a rez vnitřních kovových součástí vířivky a poškodit okolní terasu
– Je důležité si ověřit, co je kryto zárukou výrobce pro solné systémy a komponenty vířivek
– Údržba solného systému může být náročnější, než se tvrdí, a vyžaduje pečlivý postup a testování vody

Pokud se vám náš článek líbil, budu rád, když si přečtěte nějaký další článek a případně nám napíšete i vaší zkušenost s výrobou nebo výběrem bazénu.

Kategorie – vířivky

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *