Jak vybrat správný bazén?

V posledních letech se trh s bazény zpřístupnil a umožnil každému užívat si vodních radovánek, aniž by přišel o peníze. Investice do štěstí… Co může být lepšího než bazén, abyste se zbavili každodenního stresu a sešli se jako rodina? Dnes existuje mnoho řešení, která jsou přizpůsobena všem zahradám a rozpočtům. Pro instalaci bazénu počítejte s minimální plochou 100 m² a také s rozpočtem od 2000Kč do 500 000 Kč, abyste dosáhli nejúspornějšího řešení. Váš projekt bazénu je investicí, kterou je třeba dlouhodobě studovat, stejně jako dům. Jaký bazén si tedy vybrat? A jak si bazén vybrat?

Na této stránce vám nabízíme skutečného průvodce nákupem bazénu. Objevíte různé typy bazénů na trhu a jejich relativní rozpočty… ale také jejich různé velikosti, tvary, využití, výhody a podobně. Co se týče technické stránky, ukážeme vám také všechny existující typy bazénových filtračních systémů a také veškeré potřebné vybavení.

Jak si tedy vybrat nejlepší bazén?

Jaký typ bazénu a jaký rozpočet si dovolit?

Jedním z prvních prvků, které je třeba při výběru bazénu zvážit, je samozřejmě rozpočet, který jste ochotni do projektu investovat, a určit budoucí využití… Existují 3 typy bazénů: nadzemní, polozapuštěný a zabudovaný. Který bazén si vybrat?

Zabudovaný (neboli kopaný) bazén: bezkonkurenční pohodlí a trvanlivost!

Pevná a odolná instalace, výhodou nadzemních bazénů je jejich dokonalá integrace do vaší zahrady. Tyto vysoce stabilní bazény se technicky i esteticky začlení do vaší zahrady. Volba zapuštěného bazénu je výhodnou investicí, pokud chcete mít k dispozici větší koupací plochu, než jakou nabízejí nadzemní bazény. To platí tím spíše, když si uvědomíte, že koupě (polo)zapuštěného bazénu zvyšuje hodnotu nemovitosti.

Částečně zapuštěný (nebo polozapuštěný) bazén: volba „do každého terénu“!

Stejně jako bazény zapuštěné do země jsou i polozapuštěné bazény robustní a oceňované pro svou estetiku. Znamenají také určité administrativní postupy a zvyšují hodnotu vaší nemovitosti. Jak již název napovídá, „semi in-ground“ bazén má část nadzemní a část, která je v zemi. Tento typ bazénu se doporučuje pro obtížně přístupná místa a jsou méně nákladné na začlenění do svažitých oblastí.

Kolik stojí polozapuštěný bazén? Měli byste počítat s podobným rozpočtem jako u bazénu v zemi.

Nadzemní bazény: snadná přeprava


Nadzemní bazény, jejichž instalace je méně nákladná a rychlejší než instalace nadzemních bazénů, lákají mnoho majitelů (a nájemců) pro svou snadnou použitelnost a přepravitelnost. Nadzemní bazén může být dobrým prvním krokem pro osoby, které se chtějí koupat, aniž by musely měnit vzhled své zahrady.

Jakou velikost bazénu zvolit?

Existují nejrůznější velikosti bazénů. Musíte pečlivě zvážit tvar a rozměry, protože ty rozhodují o tom, jak budete bazén využívat. Je to vaše volba, která závisí na vašich přáních a na typech koupání a aktivitách, které chcete provozovat. Proto pokud chcete plavat kvůli cvičení, měli byste počítat s dostatečnou délkou nebo s bazénem na kolo. Na druhou stranu, pokud chcete bazén především pro relaxaci a ochlazení, může vám stačit malý bazén. Záleží také na částce, kterou jste ochotni do projektu bazénu investovat, a na rozloze vašeho pozemku.

Standardní velikost bazénupřibližně 32 m²
Minibazén: méně než 10 m²
Klopový bazén (sportovní plavání): délka od 10 m

Jaký tvar bazénu byste si měli vybrat?

Existují různé tvary bazénů přizpůsobené pro každé použití a zahradu. Proto zvažte jak estetické hledisko, tj. který tvar se nejlépe začlení do vaší zahrady nebo krajiny, tak výhody toho či onoho tvaru… plavání, relaxace, hry, aquabiking atd.

Mezi nejznámější modely bazénů patří např:

 • „oválný“ bazén: snadno a harmonicky se integruje. Umožňují plavání na délku a umožňují dobrou cirkulaci vzduchu kolem bazénu; Jsou vhodné jak pro příznivce aqua-siesty, tak pro sportovce;
 • bazén ve tvaru fazole: vícezónový bazén, který jemně zapadá do krajiny. Jeho odlišné zóny oddělují hyperaktivní děti od hyperaktivních rodičů;
 • obdélníkový bazén: klasický, stylový a nadčasový;
 • bazén „volného tvaru“: optimalizuje dostupný prostor díky atypickému tvaru, který se přizpůsobí vaší zahradě;
 • kruhový bazén: pouze pro sportovce

Dno a hloubky bazénů

Výběr dna a hloubky bazénu je zásadní, protože určuje způsob používání, komfort, rozpočet na údržbu/ohřev a samozřejmě bezpečnost. Jako vodítko si položte následující otázku: „Kdo bude bazén používat a jak ho bude používat?“.

Dno vhodné pro rodinné použití (plavání, hry, osoby různých velikostí) :

 • Ploché dno 1,20 m
 • Diskovité dno od 1,20 do 1,80 m
 • Minidno od 1,20 do 1,80 m


Dna, která jsou špatně nebo méně dobře uzpůsobena pro rodinné použití:

 • Hluboké dno od 1,20 do 2,40 m
 • Ploché dno 1,50 m

Pro sportovní využití: Hluboké dno s hlubokým dnem a hlubokým dnem s hlubokým dnem:

K plavání: všechny typy dna; nejdůležitějším parametrem je délka bazénu.

Výběr schůdků do bazénu

Schody jsou klíčovým prvkem bazénu… Kromě toho, že umožňují přístup, musí splňovat tři kritéria: pohodlí (dobré sezení), bezpečnost a design. Na trhu jsou dva hlavní typy schůdků pro zapuštěné bazény: „vnitřní“ a „vnější“.

 • vnitřní schůdky jsou zabudovány do konstrukce bazénu
 • vnější schůdky se instalují mimo konstrukci bazénu.
 • výstupní schůdky (vnější): pro optimalizaci plaveckého prostoru a relaxaci mimo dosah stříkající vody.
 • Vstupní schůdky (vnitřní): jsou diskrétnější a modernější, přizpůsobí se vnitřnímu tvaru bazénu.
 • Samozřejmě žebřík (i když neposkytuje takový komfort jako schůdky) zůstává běžným přístupovým prostředkem, který umožňuje optimalizaci (mini)plochy bazénu.

Jaký filtrační systém zvolit pro svůj bazén?

Pro udržení čisté a průzračné vody v bazénu je nezbytná údržba. Za tímto účelem byste se měli spolehnout na:

 • 80 % pro váš filtrační systém
 • 20 % na kvalitní čisticí prostředky

Existuje několik typů filtrů, které jsou hlavním prvkem filtračního systému. Kritéria pro výběr systému mohou vycházet z jemnosti filtrace, časové náročnosti údržby a spotřeby vody:

 • písková filtrace
 • kartušová filtrace
 • kapsová filtrace
 • filtrace diatomitovou zeminou
 • skleněná filtrace

Jaké vybavení zvolit pro svůj bazén? Bazénový přístřešek, vyhřívání, alarmy atd.?

Kromě filtrace můžete doplnit bazénové vybavení, které dokáže:

 • prodloužit dobu koupání, jako jsou přístřešky, tepelná čerpadla nebo bazénové kryty
  Tyto doplňky vám při koupi bazénu umožní užívat si bazén a prodloužit dobu koupání, i když jsou teploty méně příjemné.
 • zjednodušit údržbu bazénu, jako jsou přístřešky, bazénoví roboti nebo automatická zařízení na úpravu vody (např. solné elektrolyzéry).
  Ty vám mohou umožnit omezit čas strávený údržbou bazénu a umožnit vám tak trávit více času v bazénu!

Techniky pro stavbu bazénů


Pro finální výběr bazénu je třeba zvážit techniku výstavby. Existují 2 skupiny stavebních technik:

Průmyslově stavěné bazény:

 • Bazénová skořepina: bazén se skládá z jediného, továrně lisovaného bloku.
 • Ocelové/betonové/atd. panely: tento typ bazénu je velmi ekonomický a zajišťuje snadnou instalaci na vaší zahradě a umožňuje realizaci projektů na míru.

Hlavní výhodou průmyslově stavěných bazénů je, že kvalita je zajištěna tovární výrobou bazénu nebo panelů.

Neprůmyslově stavěné bazény/stavěné na místě:

Tento typ bazénu musí být postaven stavební firmou.

Bazény z breeze-bloků: k vytvoření tvaru bazénu se používají breeze-bloky.

Kvalita neprůmyslově stavěných bazénů však závisí na provedení prací, které závisí na počasí a odborné způsobilosti stavitele, který bazén instaluje. Vezměte také na vědomí, že doba trvání prací je u průmyslově stavěného bazénu zpravidla kratší.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *