Průvodce instalací nadzemního bazénu

Průvodce instalací nadzemního bazénu

Hledáte návod na instalaci nadzemního bazénu? Neztrácejte čas hledáním, právě jste našli správné místo! Tento průvodce vám poskytne veškeré informace, které potřebujete k úspěšnému a bezpečnému nainstalování bazénu ve vaší zahradě.

Při instalaci nadzemního bazénu je nejdůležitějším krokem správná příprava plochy. Musíte se ujistit, že podklad je rovný a pevný. Dále budete potřebovat správné nářadí a pomůcky, jako jsou šroubováky, kladivo a plastové spojky.

Klíčové kroky instalace zahrnují sestavení a namontování bazénového rámu, instalaci bazénového pláště a připojení filtru a čerpadla. Musíte také zkontrolovat, zda jsou všechny trubky a spoje správně uzavřené, abyste minimalizovali riziko úniku vody.

Po dokončení instalace nezapomeňte také správně naplnit bazén vodou a provést potřebné testy vody. Důkladná údržba a čištění bazénu je důležitá pro udržení jeho kvality a trvanlivosti.

Správně nainstalovaný nadzemní bazén vám poskytne radost z osvěžení a zábavy ve vaší vlastní zahradě. Je to skvělý způsob, jak si užít léto s rodinou a přáteli.

Nadzemní bazén, instalace bazénu, údržba bazénu, bazénové pomůcky, voda v bazénu

bazen
Instalace nadzemního bazénu je snadný víkendový projekt pro 2-3 osoby. Proč platit nějaké firmě více, než je cena bazénu, za instalaci vašeho nadzemního bazénu? Pokud si spočítáte jejich hodinovou sazbu, bude vám účtováno více než 800 korun za hodinu pro instalátory nadzemních bazénů. Udělejte si to sami a nainstalujte si vlastní bazén!

S pouhými 1-2 pomocníky a několika jednoduchými ručními nástroji a vrtačkou můžete mít nadzemní bazén nainstalovaný a naplněný vodou z hadice za 1 den. Pokud máte šikmý svah nebo problémy s odvodněním nebo bazén zapouštíte do země, zabere to 2 dny práce. Jeden den na sekání a rovnání zeminy a následující den na montáž bazénu.

UMÍSTĚNÍ, UMÍSTĚNÍ, UMÍSTĚNÍ

Výběr nejlepšího umístění pro váš bazén je důležitým rozhodnutím, později se velmi obtížně přemísťují! Místo, které je ploché a téměř rovné, bude nejsnadnější připravit, ale pro mnoho domů je nejlepším místem svažitý svah. V takovém případě se zaříznou do svahu a postaví se opěrná zeď z tvárnic nebo dřeva, přičemž od stěn bazénu k začátku svahu musí být alespoň 10 stop.

  • V blízkosti vody je zahradní hadice, kterou můžete použít k naplnění bazénu.
  • Blízko napájení, uzemněná zásuvka GFI, aby bylo možné zapojit čerpadlo.
  • Blízko domu nebo alespoň viditelné z domu.
  • Blízko odstupů nebo pozemků, ale nezasahuje do nich.
  • Slunné místo, bez převislých nebo blízkých stromů.
  • Dobrá drenáž, kolem bazénu a od něj.

Instalace nadzemního bazénu je jednodušší, než si myslíte. Víkendový projekt pro vás, ale velká úspora pro vaši peněženku. Pojďme s Kulatý bazén 24 stop například.

Chcete-li zahájit instalaci nadzemního bazénu, umístěte kolík do středu země, kde chcete bazén instalovat. Přesuňte konec svinovacího metru přes kůl a změřte na 13 stop. 13 stop od středu dává průměr 26 stop – takže budete mít 1 stopu kolem dokola, se kterou můžete pracovat. Pomalou chůzí po obvodu vyznačte pomocí barvy ve spreji nebo vápna vnější obvod kruhu. Plochými lopatami nebo rýči odstraňte veškerou trávu a nerovnou vrchní část půdy uvnitř kruhu. Pokud chcete drny znovu použít na jiném místě, můžete si pronajmout řezačku na drny; je to ale potvora na obsluhu!

Jakmile je hrubý materiál odstraněn, je čas plochu vyrovnat. Nejdůležitější krok! To lze provést buď pomocí vodováhy na staveništi, tranzitní nebo liniové vodováhy. Cihly rovně zasaďte do hlíny na každé straně plochy bazénu ke stejně umístěné cihle na druhé straně. Proveďte to na několika místech po obvodu bazénu, abyste zajistili rovnost povrchu. Pokud nemáte přístup k těmto fantastickým nástrojům, můžete přes právě vyčištěnou a srovnanou plochu položit 8 stop dlouhé 2×4 a „zkontrolovat úroveň“ pomocí tesařské páky.

Důležité: Jakýkoli sklon terénu, i centimetrový rozdíl ze strany na stranu, způsobí, že hladina vody v bazénu bude nerovnoměrná. Pokud je rozdíl větší než nepatrný, může u nadzemního bazénu s nerovnoměrnou hladinou vody dojít k nerovnoměrnému tlaku na stěny umístěné na vyšší straně bazénu.

Vyrovnávání úrovně terénu: Nyní přichází na řadu skutečná práce. Pokud se musíte vypořádat se svažitým místem nebo svahem, možná budete muset použít smykem řízený nakladač nebo si jinak zajistit mechanickou pomoc. Pokud je terén poměrně rovný, lze práci zvládnout pomocí krumpáčů a lopat. Dobrým nástrojem je lopata s plochým a hranatým nosem, která oholí vyvýšená místa. Možná nebudete muset skutečně odstraňovat žádnou hlínu, ale zbavte se plevele a kamenů shrabáním plochy zahradními hráběmi.

Při zarovnávání terénu nezapomeňte: Snižte vysoká místa, aby se setkala s nízkými místy, nevyplňujte nízká místa, abyste se setkali s vysokými místy! Nepokládejte bazén na sypkou výplňovou zeminu, po naplnění vodou je VELMI těžká. Odstraňte vysoká místa, aby se setkala s úrovní nízkých míst, pro rovnoměrné pevné podloží po celém obvodu.

Pro kontrolu vodováhy použijte 8′ dlouhý 2×4 s tesařskou vodováhou přilepenou na dřevo. Pohybujte 2×4 po obvodu bazénu, přičemž jeden konec nechte uprostřed a pohybujte jím po vnější straně. Pracujte s každým „kouskem koláče“, vyrovnejte zem a pak postupujte vpřed, dokud neprojdete celý obvod. Je také užitečné znovu nastavit středový kůl s provázkem připevněným k jinému kůlu vně obvodu bazénu. Zkontrolujte, zda je od provázku k zemi stejný rozměr. Pracujte na ploše, dokud nebude půda pod provázkem rovná až k okraji, pak posuňte provázek o několik metrů a opakujte.

Po vyrovnání plochy dna bazénu přivezte do středu plochy bazénu svůj podlahový materiál – ať už to bude písek, kamenný prach nebo vermikulit. Začněte sestavovat spojovací prvky dna, abyste vytvořili kruh o průměru 24′. Vraťte se zpět a zkontrolujte, zda má stejný průměr po celém obvodu, a ne 23’6″ na jednu stranu a 24’6″ na druhou stranu. Některé kruhové bazény o průměru 24 stop nemusí nutně měřit přesně 24 stop. Některé mohou být o něco menší nebo větší, jen se ujistěte, že nejsou mírně podlouhlé, ale byly rozloženy do dokonalého kruhu.

umístěte-patio-bloky-pod-pravidla

Nastavte bloky na místo: Nejprve za smontovanou kolejnici umístěte do země několik kůlů, abyste zabránili jejímu pohybu, zatímco budete pokračovat v práci. Poté, co je kruh kulatý, kopněte o palec níže a pod každý spojovací prvek kolejnice umístěte terasový blok o rozměrech 8 x 16 palců. Terasové bloky vypadají jako ploché škvárové bloky, pouze 1,5″ silné; seženete je v každém obchodě s domácími potřebami. Bloky by měly být zasazeny do země, rovnoměrně s okolním terénem, abyste nezvedali spodní kolejnici nahoru a nad zem. Spodní lišta musí po celém obvodu sedět na pevném podkladu a na terasových blocích na každém spoji. Pokračujte ve vyrovnávání zábradlí od 1 bloku k dalšímu. Ujistěte se, že všechny bloky jsou vůči sobě stejně a přesně vyrovnané a lišta je po celém obvodu pevně podepřená.

Podbíjení & podbíjení; vlhčení: Pokud je půda kyprá, je dobré ji utužit ručně nebo pomocí motorové pěchovačky. Bazén bude po naplnění vodou vážit 50-110 000 liber, takže se ujistěte, že je vaše půda utužená, jinak to bazén udělá za vás, ale možná nerovnoměrně. Použijte vodu z postřikovače trávníku, abyste plochu nasytili a pomohli sypké zemině usadit se na místě.

jak vybrat nejlepší místo pro nadzemní bazén

Podlaha bazénu / základna bazénu: Pro ochranu bazénové vložky se doporučuje zasypat obnaženou půdu pískem nebo jiným hladkým, zhutnitelným materiálem. Dva centimetry písku tvoří pěkný základ pro nadzemní bazén; je levný, snadno dostupný a měkký na dotek. Problém je, že je příliš měkký a časem se začnou projevovat stopy po patách a další nerovnosti podlahy. Kamenný prach je lepší než písek, protože leží rovněji a odolává posunům. Pro co nejodolnější a nejtvrdší podlahový materiál lze použít také podklad z vermikulitu nebo směsi písku a betonu. Pro rovné rozprostření materiálu použijte opět kůly a provázky a také tesařskou vodováhu přilepenou na 8′ 2×4.

Vyhlaďte podkladový materiál pomocí velkých hladítek nebo dřevěných plováků a poté podlahu podbíjejte těžkým podbíjecím nástrojem. Poté použijte tlačné koště a podlahu bazénu jemně zametejte, to proto, abyste odstranili stopy po podbíjení a zajistili hladké a rovné dno. Po podbití a uhlazení nastříkejte po celém dně bazénu lehkou mlhu, aby se podlaha zpevnila a zpevnila. Pokud instalujete podlahovou podložku, abyste ochránili vložku a zajistili hladké dno bazénu, které je odolné vůči drážkám a značkám na patě, je nyní čas nainstalovat buď Podlahová podložka nebo ochrana vložky.

Připojení spodní lišty: Spodní lišta je kolejnice, která drží stěnu bazénu a sloupky v uzamčené poloze. Dílce spodní kolejnice se spojují koncem ke konci v místě, kde se setkávají u každé spojovací desky, která zároveň slouží jako základní deska pro sloupky mezi jednotlivými stěnami. Jakmile máte všechny kolejnice zajištěné na svém místě, proveďte několik křížových měření, abyste se ujistili, že je bazén dokonale kulatý, případně oválný. Můžete také znovu zkontrolovat vodorovnost, a to tak, že napříč bazénem vedete provázky od základní desky k základní desce. Napněte provázek a držte tesařskou vodováhu v úrovni provázku. Můžete také použít tranzit nebo vystřelit laserový paprsek z terasové dlažby přes bazén na protější dlažbu. Před vystřelením laseru napříč bazénem zkontrolujte vodováhu na každé terasové tvárnici. Základna nebo podlaha bazénu by měla dosahovat až k horní části každého terasového bloku, který umístíte jako oporu každé svislice.

Stěna bazénu: Materiál stěny bazénu je pevný plech z pozinkované a vrstvené oceli, pevně svinutý. Instalace bazénové stěny spočívá v jejím rozvinutí a současném zatlačení spodní části stěny do spodní lišty nebo kolejnice. Pro tuto fázi budete potřebovat 2 pomocníky, kteří vám pomohou stabilizovat stěnu a přidržet ji v kolejnici, zatímco budete stěnu rozbalovat. Pod roli použijte kus lepenky, abyste zabránili vzniku děr v podlaze a nepoškodili základnu stěny při jejím přemisťování.

Výřez pro skimmer je obvykle blízko začátku role, takže začněte v místě, kde chcete mít skimmer, což je také místo, kde bude umístěno vaše čerpadlo a filtr. Po pouhých 3-5 minutách budete mít stěnu postavenou v kolejnici, pomocí šroubů spojte oba konce dohromady, přičemž dbejte na to, aby hladké konce šroubů pro přepravu byly na vnitřní straně a matice na vnější straně stěny bazénu.

Nainstalujte sloupky, stabilizátory a horní lištu: Stojan zajistěte zaklapnutím na základní desku na vnější straně stěny. Umístěte desku stabilizátoru na horní část sloupku a přišroubujte ji ke sloupku. Nyní umístěte horní lištu na horní okraj stěny a přišroubujte ji ke sloupkům.

V případě potřeby nainstalujte pěnu: Pěna na stěnách poskytuje příjemný měkký dotek a pomáhá chránit obložení. Totéž platí pro polstrování podlahy, které můžete umístit pod vložku. Máme pěnu Bazénová zátoka která slouží k vytvoření hladkého a rovnoměrného přechodu mezi stěnou a podlahou bazénu a pomáhá chránit vložku před přetížením v této oblasti.

Instalace vinylové bazénové fólie: s 2-3 pomocníky přetáhněte bazénovou fólii přes stěny bazénu a upněte ji na místo pomocí kopírovacích lišt. U korálkových vložek připevněte přijímač korálků k horní části stěny bazénu a zacvakněte okraj vložky do kolejnice.

Umístěte krabici s bazénovou vložkou dovnitř bazénu a rozložte ji. Pokud je chladné počasí, nechte liner uložený v interiéru až do doby, než bude připraven k použití, aby byl vinyl poddajnější. Vložte šev po obvodu dna do poloviny výšky zálivu. Zavěste liner přes stěnu (za předpokladu, že se jedná o liner s přesahem) a připevněte liner k horní části stěny pomocí přiložených copingových spon. Požádejte někoho z vnější strany stěny bazénu, aby vám začal nasazovat sloupky (boční podpěry), a nainstalujte spodní lištu nad horní část copingových pásků, aby byl bazén pevný.

wetdryvac-sm

Nastavení vložky: Po instalaci fólie můžete použít vysavač Shop-Vac k jejímu „nastavení“ a pomocí sání ji přitáhnout ke stěně a podlaze bazénu před napuštěním vodou. Hadici Shop-Vac protáhněte otvorem pro skimmer mezi stěnou a vložkou a spusťte ji asi 3″ od zátoky bazénu. Pomocí lepicí pásky oblepte otvor pro skimmer a vratný otvor a zapněte vysavač Shop-Vac. Tím se vložka přitáhne na místo po celém obvodu, a pokud se na ní objeví nějaké vrásky, můžete s ní pohybovat, aby se uvolnila, a přitlačit ji ke stěně.

Jakmile jsou vrásky odstraněny, nechte Shop-Vac běžet a začněte bazén napouštět tak, že doprostřed podlahy umístíte zahradní hadici (nebo dvě). Až budete mít v bazénu asi 6″ vody, vypněte vysavač a opatrně vytáhněte hadici zpoza vložky. Pokračujte v plnění bazénu, zatímco budete nasazovat zbývající horní lišty a horní spojky. Až se voda dostane přímo pod skimmer a zpětné otvory, vypněte jej.

Skimmer-return

Instalace čelních desek: V místě, kde se nachází otvor pro skimmer, udělejte žiletkovým nožem do obložení malý X, který prochází otvorem pro skimmer ve stěně. Umístěte jedno těsnění za obložení, pokud ještě není přilepeno. Umístěte druhé těsnění na horní část vložky a zarovnejte otvory s čelní deskou. Použijte velký křížový šroub č. 3 a ujistěte se, že jsou šrouby velmi pevně utaženy, až plast zavrzá. Pomocí žiletkového nože pak ořízněte vnitřní část skimmeru a uložte ji jako materiál na vinylové záplaty.

V místě, kde se nachází váš vratný otvor, použijte žiletkový nůž a udělejte do obložení malé X, skrz otvor vratné armatury ve stěně. Nainstalujte zpětné stěnové šroubení již bez zadní části (velké matice) a prostrčte jej stěnou zevnitř bazénu ven – s již namontovaným těsněním. Odřízněte přebytečný vinyl obepínající závity vně bazénu a nasaďte těsnění a matici na vnější stranu a utáhněte rukou. Až bude těsné, proveďte ještě jedno otočení pomocí kanálových zámků nebo velkých kleští.


Postavili jste si vlastní nadzemní bazén!

Než se nadějete, den se protáhne a vy jste hotovi! Nyní se mi stavba vlastního nadzemního bazénu vyplatí, abyste ušetřili alespoň 1 000,00 dolarů nebo více, nemluvě o právu na chlubení a úsměvech na tvářích vaší rodiny. Zbývá už jen nafouknout bazénový splav, nainstalovat síť na volejbal, přidat trochu chlóru a užívat si své nový nadzemní bazén – který jste instalovali!

Podívejte se na naši novou řadu vysoce kvalitních produktů. nadzemní bazény u In The Swim – s bezkonkurenčními cenami a neomezenou technickou podporou zdarma.

Upřímně doufám, že si svůj bazén užijete, jako jsem si já užíval své bazény, po mnoho let!

 

bazén

Často kladené dotazy – Průvodce instalací nadzemního bazénu

Jakým způsobem vytvořit základ pro nadzemní bazén?

Pro vytvoření základu pro nadzemní bazén je nejlepší použít betonovou desku nebo pevný pískový podklad. Je důležité, aby základ byl rovný a pevný, aby byly zajištěny správná stabilita a odvodnění.

Je potřeba použití speciálního nářadí pro instalaci nadzemního bazénu?

Ano, při instalaci nadzemního bazénu je doporučeno používat speciální nářadí, jako jsou montážní klíče, nýtovačky, spojovací šrouby a podobně. Tyto nástroje pomohou zajistit správnou a bezpečnou montáž bazénu.

Je vyžadována stavební povolenka pro instalaci nadzemního bazénu?

Pro instalaci nadzemního bazénu obvykle není vyžadována stavební povolenka, pokud je dodržena určitá kritéria. Je však vždy nejlepší zkontrolovat místní stavební předpisy a zjistit, zda je třeba žádat o povolení nebo splnit další požadavky.

 

Pokud se vám náš článek líbil, budu rád, když si přečtěte nějaký další článek a případně nám napíšete i vaší zkušenost s výrobou nebo výběrem bazénu.

Kategorie – bazény

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *