Průvodce tvrdostí vápníku ve vaší vířivce

Průvodce tvrdostí vápníku ve vaší vířivce

Víte, jak správně monitorovat a udržovat správnou úroveň tvrdosti vápníku ve vaší vířivce? Přečtěte si náš průvodce a zjistěte, jaké jsou nejlepší postupy pro udržení optimálních podmínek v vaší vířivce.

bazen

Nejlepší vířivky v akci

Tvrdost vápníku je důležitým ukazatelem chemie vody ve vířivce, který je však někdy přehlížen nebo ignorován. Pokud je extrémně vysoká nebo extrémně nízká, může to mít docela vážné následky – poškození součástí, podráždění kůže a očí a usazování vodního kamene – to vše je běžné při nevyvážené úrovni tvrdosti. Důvodem, proč je tato hladina někdy ignorována, je skutečnost, že dobře vyvážená voda ve vířivce (sanitární prostředek, PH a alkalita) může některé účinky, jako je usazování vodního kamene, zamaskovat. Tento průvodce vám pomůže vysvětlit, co je to tvrdost vápníku, co může způsobit nízká nebo vysoká hodnota vápníku a jak tvrdost vápníku ve vaší vířivce vyrovnat.

Co je tvrdost vápníku?

Tvrdost vápníku je měřítkem množství vápníku rozpuštěného ve vodě. Pokud žijete v jižní Anglii, máte pravděpodobně „tvrdou vodu“, ve které je rozpuštěno velké množství vápníku. Pokud žijete ve Skotsku, Walesu nebo na severu Anglie, máte pravděpodobně „měkkou vodu“ s velmi nízkým množstvím vápníku ve vodě.

Zda je vaše zdrojová voda tvrdá nebo měkká, můžete zjistit na webových stránkách místního dodavatele vody. Stojí za zmínku, že ve vaší nemovitosti může být zabudován změkčovač vody, který sníží tvrdost vody vytékající z vašich kohoutků.

Proč je třeba vyrovnávat tvrdost vápníku ve vířivce?

Vysoká hodnota vápníku může ve vířivce způsobit následující:

  • usazování vodního kamene. Vodnímu kameni můžete zabránit vyvážením PH a alkality ve vířivce, ale pokud máte vysokou tvrdost vápníku a nevyvážené PH, může to vést k usazování vodního kamene na armaturách a k ucpávání filtrů nebo plavání ve vířivce bílými usazeninami. To může ovlivnit zážitek koupajících se a také snížit životnost některých součástí vaší vířivky.
  • Podráždění. Vysoká tvrdost vápníku může ztížit rovnováhu PH, což může vést k vysokému nebo nízkému PH, které dráždí oči a pokožku.
  • Zakalená voda. Pokud je vodní kámen uvolněný a plave ve vířivce, může to ovlivnit čistotu vody.

Nízká hodnota vápníku může ve vířivce způsobit následující:

  • Korozi. Pokud je hladina vápníku příliš nízká, může to vést ke korozi armatur a dílů, protože voda má nedostatek vápníku, a proto se ho snaží získat z komponentů a kovů ve vaší vířivce.
  • Slizký pocit. Pokud je tvrdost vápníku příliš nízká, může být voda někdy slizká.

Pokud máte ve vířivce solný systém, je tvrdost vápníku důležitější než obvykle. Důvodem je stabilizace hladiny PH a také delší životnost článků nebo kartuší. Pokud je vaše voda tvrdá, vytvoří se na článku nebo kartuši, které provádějí elektrolýzu, vodní kámen, což výrazně zkrátí jejich životnost.

Jak otestovat tvrdost vápníku ve vířivce? A jaká by měla být její úroveň?

Testování tvrdosti je poměrně snadné, a to buď pomocí 6cestných testovacích proužků Aquachek, nebo 5cestných testovacích proužků Hot Spring.

Hladina vápenaté tvrdosti ve vaší vířivce by měla být 75-150 ppm. U solných systémů byste se měli zaměřit na 25 až 75 ppm.

Jak snížit tvrdost vápníku ve vířivce

Snížení tvrdosti je obtížnější než její zvýšení. Nejlepším způsobem, jak dosáhnout správné tvrdosti vody, je napustit ji měkkou. Pokud máte v domácnosti změkčovač a voda z kohoutku, kterou používáte k napouštění vířivky, měří správnou úroveň tvrdosti, pak jednoduše napouštějte touto vodou. Pokud nemáte přístup ke změkčovači, můžete použít přenosný změkčovač vody. Tyto změkčovače lze snadno dobít za méně než 15 minut, takže vydrží roky.

Pokud jste nenaplnili změkčovač a máte ve vířivce tvrdou vodu, pak můžete odstranit vápník pomocí odstraňovače vápníku Vanishing Act. Ten je speciálně určen pro vířivky Hot Spring, ale lze jej použít na jakoukoli vířivku k odstranění vápníku z vody. Budete muset nechat běžet čerpadlo po dobu 24 hodin a sáček vanishing act držet nad sáním, aby jím prošel každý centimetr vody. Poté se sáček zlikviduje, a pokud je hladina vápníku stále příliš vysoká, je třeba použít další sáček.

Jak zvýšit tvrdost vápníku ve vířivce

Zvýšení tvrdosti je tak jednoduché, jako přidání přípravku na zvýšení tvrdosti vápníku. Tento výrobek zvýší hladinu vápníku na požadovanou úroveň. V tomto případě je vždy lepší dávku snížit, protože nechcete, abyste krátce po zvýšení museli hladinu snižovat.

Nejčastější dotazy

Je tvrdost vápníku totéž co PH?

Ne. tvrdost vápníku je měřítkem toho, kolik vápna (vápníku) je rozpuštěno ve vodě. PH je měřítkem toho, jak kyselá nebo zásaditá je voda. Tyto dvě věci spolu souvisejí, protože jak bylo vysvětleno výše, tvrdost vápníku může způsobit, že PH je obtížně vyrovnatelné. Pokud máte ve své vířivce tvrdou vodu, vyvážení PH také pomůže zabránit usazování vodního kamene, protože ačkoli tvrdost ve vodě existuje, správně ji řídí PH. Abyste snížili riziko vzniku vodního kamene, je vždy nejlepší zajistit správnou úroveň tvrdosti vápníku.

Jak odstraním usazeniny vodního kamene z vířivky?

Pokud se ve vaší vířivce začal tvořit vodní kámen v důsledku nevyvážené tvrdosti vápníku a/nebo hladiny PH, můžete jej odbourat na svých filtrech pomocí přípravku proti vodnímu kameni, jako je Happy No Scale nebo AquaSparkle ScaleAway. Ujistěte se, že jste filtry vyčistili přibližně den po použití tohoto přípravku.

Nejlepší vířivky v akci

Průvodce tvrdostí vápníku ve vaší vířivce – Závěr

Tvrdost vápníku je důležitým ukazatelem chemie vody ve vířivce, který je však někdy přehlížen nebo ignorován.

 • Extrémně vysoká nebo nízká tvrdost může mít vážné následky.
 • Dobře vyvážená voda ve vířivce může zamaskovat některé účinky tvrdosti.

Co je tvrdost vápníku?

Tvrdost vápníku je měřítkem množství vápníku rozpuštěného ve vodě.

Proč je třeba vyrovnávat tvrdost vápníku ve vířivce?

 • Vysoká hodnota vápníku může způsobit usazování vodního kamene, podráždění a zakalení vody.
 • Nízká hodnota může vést ke korozi a slizkému pocitu ve vodě.

Jak otestovat tvrdost vápníku ve vířivce? A jaká by měla být její úroveň?

Testování tvrdosti je snadné s testovacími proužky. Úroveň by měla být 75-150 ppm.

Jak snížit tvrdost vápníku ve vířivce

Nejlepší způsob je napustit vířivku měkkou vodou. Lze použít i odstraňovač vápníku.

Jak zvýšit tvrdost vápníku ve vířivce

Přidáním přípravku na zvýšení tvrdosti vápníku.

Je tvrdost vápníku totéž co PH?

Ne, jsou to různé ukazatele chemie vody.

Jak odstraním usazeniny vodního kamene z vířivky?

Pomocí přípravku proti vodnímu kameni.

 

Pokud se vám náš článek líbil, budu rád, když si přečtěte nějaký další článek a případně nám napíšete i vaší zkušenost s výrobou nebo výběrem bazénu.

Kategorie – vířivky

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *