Jak používat chlorové tablety ve vířivce

 

Jak používat chlorové tablety ve vířivce

Dodání dostatečného množství chloru je klíčem k udržení čisté a hygienické vody ve vaší vířivce. Chlorové tablety jsou jedním z nejefektivnějších způsobů, jak toho dosáhnout. Zde je pár tipů, jak je správně používat:

 • 1. Testujte a udržujte správnou hladinu chloru: Použijte testovací proužky nebo tester vody, abyste pravidelně kontrolovali hladinu chloru ve vaší vířivce. Dodržujte doporučený rozsah, který je obvykle mezi 1 a 3 ppm (parti per million).
 • 2. Přidejte chlorové tablety do plovoucího dispenzéru: Plovoucí dispenzér je speciálně navržený nástroj, který vám umožní snadno přidávat a kontrolovat chlorové tablety ve vířivce. Vložte tablety do dispenzéru a umístěte ho do vody.
 • 3. Udržujte dispenzér plný: Pravidelně kontrolujte, zda je dispenzér stále plný chlorovými tabletami. Přidejte další tablety až poté, co se ty stávající rozpustí.
 • 4. Nastavte vhodnou nastavení čerpadla: Nastavte čerpadlo ve vířivce tak, aby se tablety dostatečně rozpouštěly a distribuovaly chlor do vody. Dodržujte pokyny výrobce pro správné nastavení.
 • 5. Kontrolujte a upravujte další chemické parametry vody: Kromě chloru je důležité pravidelně kontrolovat a upravovat další chemické parametry vody, jako jsou pH a alkalinita, aby se udržela správná rovnováha a kvalita vody.

Dodržováním těchto jednoduchých kroků zajistíte, že vaše vířivka bude mít správnou hladinu chloru, což zaručí čistou a bezpečnou vodu pro vaše koupání.

bazen

Nejlepší vířivky v akci

 

Chlorové tablety jsou oblíbeným způsobem, jak dezinfikovat vířivku a udržet ji čistou od bakterií. V posledních několika letech se tato volba dezinfekčního prostředku stává stále populárnější, protože někteří výrobci nafukovacích vířivek, jako je Lay-Z-Spa, se rozhodli doporučit ji zákazníkům, takže s tím, jak se nafukovací vířivky staly populárními, vzrostla i obliba chlorových tablet. Na druhou stranu mnoho výrobců akrylátových vířivek chlorové tablety nedoporučuje z důvodů, které uvedeme níže. Ujistěte se prosím, že dodržujete doporučení výrobce, aby nedošlo k poškození vaší vířivky. V této příručce vám nastíníme dobré a špatné stránky tablet, jak je používat a zodpovíme některé časté dotazy.

Proč jsou chlorové tablety dobré?

  • Pomalu se rozpouštějící charakter tablet znamená konzistentní dávkování v průběhu času, což snižuje riziko poklesu chloru pod doporučenou hodnotu 3-5 ppm na testovacích proužcích chloru.
  • Chlorové tablety jsou velmi úsporné a pravděpodobně nejlevnější způsob, jak zničit bakterie ve vířivce.
  • Tablety jsou dobrým řešením pro ty, kteří nepoužívají vířivku po určitou dobu, protože zajišťují pomalé dávkování chloru v průběhu času. Pozor – viz níže uvedený bod o tom, jak může dojít ke zneužití.

Proč nejsou chlorové tablety tak dobré?

  • Chlorové tablety (Trichlor) jsou kyselé, což znamená, že PH a alkalita se při použití tohoto produktu sníží. To znamená, že je třeba více vyrovnávat PH než při použití výrobku s neutrálnějším PH, jako jsou chlorové granule.
  • Je běžné, že chlorové tablety vytvářejí vysokou hladinu chlóru, která může být škodlivá pro součásti vířivky. To bývá chyba uživatele, protože někteří uživatelé vířivek považují tablety za systém „nastav a zapomeň“, což vede k nesprávnému používání výrobku. Stejně jako u každého dezinfekčního prostředku pro vířivky musí být vyrovnaná hladina PH a alkality.

Jak používat chlorové tablety ve vířivce

Kam umístit chlorové tablety do vířivky?

Chlorové tablety se pomalu rozpouštějí, a proto je třeba je umístit buď do plovoucího dávkovače, řadového podavače chloru nebo do koše skimmeru. Tím je zajištěn dobrý průtok, který umožní rozpouštění tablet, a také je zajištěno, že tablety nejsou nikdy v přímém kontaktu s povrchem vířivky a mimo dosah uživatelů vířivky.

Kolik chlorových tablet?

Pro menší vířivky doporučujeme 1-3 tablety a pro větší vířivky 3-5 tablet. Na tuto otázku bohužel neexistuje jednoduchá odpověď a závisí na mnoha faktorech, jako je průtok vody, způsob používání a velikost vířivky. Pravidelně po spuštění testujte vodu a zjistěte, jak sedí její hladina. Pokud tablety nezvládají poptávku, přidejte jich více, nebo pokud je hladina chloru příliš vysoká, snižte jejich množství. Možná budete také muset čas od času zvýšit hladinu buď chlorovými granulemi, nebo chlorovým šokovým hrncem, což je způsobeno pomalým rozpouštěním chlorových tablet, což znamená, že reagují pomaleji než granulovaný chlor.

Jaká velikost chlorových tablet pro vířivku?

Na trhu jsou dvě hlavní velikosti chlorových tablet. Velká chlórová tableta 200 g (průměr 3 palce) a malá chlórová tableta 20 g (průměr 1 palec). Velké 200g tablety jsou určeny především pro plavecké bazény, zatímco 20g tablety jsou určeny pro vířivky a malé bazény s rozstřikovačem. Vzhledem k objemu vody nedoporučujeme používat velké 200g bazénové tablety ve vířivce, protože by vedly k vysoké hladině chlóru, která by mohla způsobit poškození součástí. Ve vířivkách používejte pouze 20g chlorové tablety.

Jak dlouho vydrží chlorové tablety ve vířivce?

Malé 20g chlorové tablety se pomalu rozpouštějí po dobu 3-7 dnů v závislosti na průtoku vody, teplotě vody a používání vířivky. Sledujte první dávku, abyste se ujistili, že znáte dobu rozpouštění ve vaší vířivce pro budoucí použití.

Podívejte se na našeho praktického průvodce Chlorové granule vs. chlorové tablety.

Nejlepší vířivky v akci

Jak používat chlorové tablety ve vířivce

Chlorové tablety jsou důležité pro udržování čistoty vody ve vířivce a zamezení růstu bakterií. Následující jsou některé otázky, které se často objevují ohledně používání těchto tablet:

1. Jaké množství chlorových tablet bych měl do vířivky přidat?

Množství chlorových tablet, které je třeba přidat do vířivky, závisí na objemu vody ve vaší vířivce. Vždy se rychle otestujte pomocí testovacích proužků, které jsou dostupné v obchodě se zahradní chemií. Doporučené množství tablet se obvykle uvádí na obalu.

2. Kdy bych měl přidávat chlorové tablety?

Chlorové tablety je nejlépe přidat přímo do filtru nebo do speciálního chlorového držáku ve vířivce. Je důležité dodržovat instrukce výrobce a přidávat tablety pravidelně, aby byl udržen konzistentní chlorový obsah ve vodě.

3. Jak často musím měnit chlorové tablety?

Frekvence výměny chlorových tablet se liší v závislosti na jejich velikosti a koncentraci. Obecně platí, že byste měli tabletu vyměnit každé 1-2 týdny. Avšak vždy sledujte pokyny výrobce, protože různé typy tablet mohou mít odlišné doporučení.

4. Je možné používat jiné chemikálie spolu s chlorovými tabletami?

Ano, je možné používat jiné chemikálie ve vířivce, jako například regulátory pH, alkalinity nebo floculanty. Avšak veškeré používané chemikálie by měly být kompatibilní s chlorovými tablety. Je dobré přečíst si informace na obalu nebo se poradit s odborníkem, abyste se ujistili, že chemikálie nebudou negativně ovlivňovat účinnost chloru.

5. Jaké je nebezpečí nadměrného používání chlorových tablet?

Nadměrné používání chlorových tablet může způsobit nadměrný obsah chloru ve vodě, což může vést k podráždění pokožky očí nebo kůže u lidí, kteří v vířivce plavou. Je důležité dodržovat doporučené dávkování a pravidelně kontrolovat chemické parametry vody.

Nejlepší vířivky v akci

Jak používat chlorové tablety ve vířivce – Závěr

– Chlorové tablety jsou oblíbeným způsobem dezinfekce vířivky a udržení její čistoty od bakterií.
– Mnoho výrobců nafukovacích vířivek doporučuje používání chlorových tablet.
– Chlorové tablety pomalu uvolňují chlor, což snižuje riziko poklesu úrovně chloru pod doporučenou hodnotu.
– Jsou ekonomickou variantou pro dezinfekci vířivky.
– Mohou však snižovat PH a alkalitu vody.
– Nesprávné používání tablet může způsobit přebytečnou koncentraci chloru a poškození součástí vířivky.
– Chlorové tablety je možné umístit do plovoucího dávkovače, řadového podavače nebo koše skimmeru.
– Doporučené množství tablet závisí na velikosti vířivky a dalších faktorech.
– 20g chlorové tablety jsou vhodné pro vířivky.
– Malé tablety se rozpouští po dobu 3-7 dnů.
– Doporučuje se sledovat první dávku pro další použití.
– Existuje také průvodce Chlorové granule vs. chlorové tablety, který rozebírá další informace o těchto způsobech dezinfekce vířivek.

Pokud se vám náš článek líbil, budu rád, když si přečtěte nějaký další článek a případně nám napíšete i vaší zkušenost s výrobou nebo výběrem bazénu.

Kategorie – vířivky

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *