Je sůl účinnější metodou dezinfekce bazénu?

Je sůl účinnější metodou dezinfekce bazénu?

Dezinfekce bazénu je nezbytný proces pro udržování čistoty a hygieny v bazénové vodě. Existuje několik metod dezinfekce, mezi které patří například chlorování, použití bromu či oxidačních prostředků. Nicméně, jednou z nových a populárních metod je sůl.

Použití soli k dezinfekci bazénu má několik výhod. Jednou z největších výhod je to, že sůl je přírodní a šetrný k životnímu prostředí. Na rozdíl od chemických dezinfekčních prostředků, sůl nemá negativní vliv na pokožku a oči plavců. Díky tomu, že je sůl účinná při nižší koncentraci, je sůl také šetrnější k bazénové technologii a snižuje riziko poškození bazénového vybavení.

Jak to funguje? Chlor je produkován pomocí elektronicky řízeného saltwater generátoru, který rozkládá sůl na chlor a sodík. Chlorové ionty, které jsou vytvořeny tímto procesem, jsou schopny efektivně dezinfikovat bazénovou vodu, zabíjet bakterie a zabraňovat vzniku řas. Proces je kontinuální a vyžaduje pouze občasné doplňování soli do bazénu.

Výhody dezinfekce bazénu pomocí soli jsou zřejmé. Kromě čistší, bezpečnější a jemnější vody je navíc sůl ekonomičtější, protože odpadá nutnost častého nákupu chemických přípravků. I když počáteční investice do saltwater generátoru může být vyšší, dlouhodobě se jedná o výhodnější řešení.

Pokud hledáte efektivní a šetrné řešení pro dezinfekci bazénu, zkuste metodu sůl. Není divu, že stále více lidí se rozhoduje pro tuto moderní a účinnou technologii dezinfekce.

bazen

Trh s bazény je nyní obrovský a zákazníci, kteří chtějí investovat do vlastního bazénu na zahradě, mají prakticky nekonečný výběr různých možností bazénů. Někdy může být tato úroveň výběru tak ohromující, že je obtížné zúžit možnosti a dospět k rozhodnutí o typu bazénu, který skutečně chcete.

Bazény se slanou vodou jsou stále oblíbenější, proto jsme se podívali na fakta o nich: jak fungují, jaké mají výhody a nevýhody a zda jsou, pokud jde o dezinfekci bazénu, účinnější než bazény s chlorem, abychom vám pomohli rozhodnout, zda je pro vás bazén se slanou vodou tou správnou volbou.

Co jsou bazény se slanou vodou?

Mnoho lidí se domnívá, že bazény se slanou vodou obsahují mořskou vodu. Není tomu tak, protože by to bylo velmi nepraktické kvůli extrémně vysoké koncentraci soli, která se v mořské vodě nachází. Místo toho se v bazénu se slanou vodou používá sůl k výrobě chlóru, který je nezbytný pro dezinfekci bazénu.

Toho se dosahuje pomocí generátoru solného chlóru, který je zapojen do potrubí, jímž se voda z bazénového čerpadla vrací zpět do bazénu. Generátor solného chlóru obsahuje desky, kterými protéká malý elektrický proud. Při průchodu slané vody deskami tak dochází k elektrolýze, při níž vzniká vysoce kvalitní forma chlóru.

V důsledku tohoto procesu nemusíte do bazénu se slanou vodou přidávat chlorové granule nebo kapalinu; jednoduše přidáte malé množství soli do solného článku v generátoru. Koncentrace soli v bazénové vodě je extrémně nízká, pouze kolem 3 000 ppm. To je pouhá třetina množství soli, které produkujeme ve vlastních slzách, a je to příliš málo na to, abychom si mohli ochutnat, ale k účinné dezinfekci bazénu to stačí.

Výhody a nevýhody sanitačních systémů pro bazény

Jaké jsou hlavní výhody bazénů se slanou vodou?

Bazény se slanou vodou jsou v Česku stále oblíbenější, protože mají řadu výhod oproti tradičním bazénům s chlorem.

1. Jsou zdravější pro plavce s dýchacími potížemi

Jednou z hlavních nevýhod tradičních chlorových bazénů je nepříjemný zápach bělidla ve vodě. V bazénu se slanou vodou je produkovaný chlór mnohem kvalitnější, takže nemá žádný zápach.

Díky tomu jsou bazény se slanou vodou pohodlnější pro lidi, kteří trpí dýchacími problémy, jako je astma a alergie, které může zápach bělidla v bazénu s chlorem zhoršovat.

2. Jsou šetrnější k pokožce, vlasům a očím

Tradiční bazénové chemikálie, obvykle granulovaný nebo tekutý chlór, mohou být extrémně drsné, způsobovat suchou pokožku a bolest očí, stejně jako bělení oblečení a v extrémních případech způsobovat změnu barvy barvených vlasů. Bazény se slanou vodou všechny tyto problémy odstraňují, protože produkovaný chlor je mnohem šetrnější a udržuje se ve vodě vašeho bazénu na konstantní úrovni.

Díky tomu můžete bezpečně plavat v bazénu se slanou vodou, aniž byste trpěli suchou pokožkou. Voda je tak šetrná, že můžete pod vodou dokonce otevřít oči, aniž by vás štípaly, a vaše vlasy a oblečení neutrpí žádné chemické poškození bez ohledu na to, jak často bazén používáte.

3. Jsou jednodušší a bezpečnější na údržbu

Chlorové bazény mohou být časově náročné a obtížné, pokud jde o údržbu, protože musíte sami přidávat bazénovou chemii. To může vyžadovat mnoho úsilí, abyste to zvládli správně, a zabírá to cenný volný čas, který byste mohli strávit užíváním si bazénu. Bazén se slanou vodou neustále produkuje vlastní chlór, takže není třeba do vody přidávat žádné další chemikálie.

Díky tomu jsou bazény se slanou vodou také bezpečnější, zejména pokud máte děti, protože na svém pozemku nemusíte skladovat žádné nebezpečné bazénové chemikálie. Kromě toho, protože se chlor v bazénu se slanou vodou vyrábí neustále, nebudete trpět žádnými výkyvy chlóru, takže voda je udržována na stálé a bezpečné úrovni.

4. V průběhu času jsou cenově výhodnější

I když počáteční náklady na nákup a instalaci systému pro sanitaci bazénu se slanou vodou mohou být drahé, v průběhu času vám ušetří peníze. Sůl je totiž mnohem levnější než chlorové granule nebo kapalina, takže udržování bezpečnosti a hygieny vašeho bazénu vás bude v průběhu roku stát méně.

5. Jsou stejně účinné při dezinfekci bazénu

Chlór produkovaný generátorem solného chlóru sice nemá žádné zjevné příznaky, jako je silný zápach, ale je to proto, že se jedná o kvalitnější formu chlóru. Je stejně účinný jako chlor zakoupený v obchodě, pokud jde o ničení bakterií a řas, a to bezpečnějším a zdravějším způsobem. Zajišťuje stálý přísun chlóru, takže dezinfekci bazénu nikdy nezanedbáte, bez ohledu na to, jak jste zaneprázdněni.

Bazén se slanou vodou představuje zcela bezpečné a hygienické prostředí pro koupání pro každého, bez nebezpečí a potíží spojených s chlorovým bazénem.

Mají bazény se slanou vodou nějaké nevýhody?

Žádný systém dezinfekce bazénu není dokonalý a bazény se slanou vodou mají několik nevýhod, které stojí za zmínku.

1. Mají vysoké počáteční náklady na zřízení

I když vám generátor solného chlóru může z dlouhodobého hlediska ušetřit peníze, jeho nákup může být zpočátku poměrně drahý, v závislosti na velikosti systému, který potřebujete. Je nezbytné zvolit takový systém dezinfekce bazénu, který je schopen zvládnout množství vody ve vašem bazénu, takže větší bazén bude potřebovat výkonnější a dražší systém.

Za instalaci systému se slanou vodou budete muset zaplatit také instalatéra, protože se jedná o náročnou a nebezpečnou práci, kterou by měl vždy provádět pouze licencovaný a zkušený odborník.

Kromě toho budete pravděpodobně muset přibližně každé tři až pět let vyměnit solný článek pro váš systém, v závislosti na tom, jak dobře jste svůj systém udržovali, a na klimatických podmínkách v místě, kde žijete.

2. Údržbu zcela nevylučují

Bazény se slanou vodou jsou bezpečnější, rychlejší a jednodušší na údržbu než bazény s chlorem. Stále však vyžadují určitou údržbu. Stejně jako u chlorového bazénu musíte pravidelně kontrolovat hladinu pH vody, abyste se ujistili, že směs je správná a bazén je stále bezpečný a zdravý pro koupání.

3. Sůl může být korozivní

Některá bazénová zařízení mohou být vystavena korozi vlivem stálé přítomnosti soli, zejména kovové prvky, jako jsou žebříky a svítidla. Je důležité pravidelně kontrolovat bazén a generátor solného chlóru, zda se v nich nenahromadila sůl nebo zda nevykazují známky koroze. Můžete také zvážit investici do bazénového vybavení, které je speciálně navrženo pro bazény se slanou vodou, takže je odolné vůči korozi.

Jsou minerální bazény stejné jako bazény se slanou vodou?

Minerální bazény jsou podobné bazénům se slanou vodou, ale jejich cílem je napodobit zážitek z přírodního lázeňského koupání přidáním dalších minerálů do vody. Sůl je často jednou z hlavních složek, protože je tak účinná při výrobě vysoce kvalitního chlóru. Mezi další často přidávané minerály patří chlorid hořečnatý a boritany. Předpokládá se, že tyto dodatečné minerály mají řadu výhod, od zlepšení struktury vody až po péči o pokožku a snížení hladiny stresu.

Minerální bazén je považován za vysoce luxusní aktivum, protože vám dává možnost užívat si lázeňských zážitků tak často, jak chcete, v soukromí a pohodlí vaší vlastní zahrady.

Bazénová chemie Testování kvality bazénové vody

Lze chlorový bazén přeměnit na solný nebo minerální?

Stávající chlorový bazén můžete přeměnit na bazén se slanou nebo minerální vodou tak, že do bazénového potrubí zapojíte generátor solného chloru. To může snadno provést profesionální instalatér, ale nikdy byste se neměli pokoušet o tuto práci sami.

Přestavba bazénu může být poměrně nákladná, ale díky nižším provozním nákladům vám časem ušetří spoustu peněz.

Mohou být malé bazény bazény se slanou vodou?

Malé bazény lze sanitovat různými způsoby. Pokud to chcete provést ručně, musíte jednoduše sami přidat do vody tekutý nebo granulovaný chlór. Pro bazény Little Pool je však k dispozici celá řada automatických sanitačních systémů, které zahrnují slanou vodu, minerální nebo hypoalergenní.

To znamená, že pokud se rozhodnete, můžete využívat všech výhod bazénu Little Pool se slanou vodou již od samého začátku, protože tento systém může být součástí balení připraveného k použití ihned po instalaci bazénu.

Pokud máte zájem o další informace o našich možnostech sanitace bazénu, včetně systému se slanou vodou, kontaktujte nás. Náš tým specialistů vám rád pomůže s výběrem nejvhodnějšího systému pro vaše potřeby.

bazén

Často kladené dotazy

Je sůl účinnější metodou dezinfekce bazénu?

Ano, sůl je účinnější metodou dezinfekce bazénu než tradiční chlor. Sůl se rozkládá na chlor, který je o něco měkčí a šetrnější k pokožce i očím. Navíc není nutné pravidelně přidávat sůl do bazénu, protože se recykluje prostřednictvím elektrolytického procesu. Chlor se produkovaný ze soli je stále aktivní a účinný.

Pokud se vám náš článek líbil, budu rád, když si přečtěte nějaký další článek a případně nám napíšete i vaší zkušenost s výrobou nebo výběrem bazénu.

Kategorie – bazény

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *