|

Solární ohřívače bazénů: Vše, co potřebujete vědět

Solární ohřívače bazénů: Vše, co potřebujete vědět

Solární ohřívače bazénů jsou skvělým řešením pro efektivní a ekologické zahřátí vody ve vašem bazénu. Tyto zařízení využívají energii ze slunečního záření k ohřevu vody, což je nejen šetrné k životnímu prostředí, ale také ušetří vaše peníze na provozu bazénu.

Solární ohřívače bazénů jsou složeny z kolektorů, které nasbírají sluneční energii a předají ji do bazénu. Kolektory jsou obvykle umístěny na střeše, kde mají nejlepší přístup ke slunečnímu záření. Kromě toho, že se voda v bazénu ohřívá, sluneční ohřívače také pomáhají udržovat bazénovou vodu v čistotě, což snižuje potřebu použití chemikálií.

Pokud se rozhodnete pro solární ohřívače bazénů, je důležité zvolit správnou velikost ohřívače pro váš bazén. To závisí na velikosti bazénu, teplotě, kterou chcete dosáhnout, a dalších faktorech. Doporučuje se konzultovat s odborníkem, který vám pomůže vybrat optimální solární ohřívač bazénu pro vaše potřeby.

bazen
Podle lékařů a fyzioterapeutů je plavání určitě jedním z nejpřínosnějších kardiovaskulárních cvičení. Je nenáročné, a přesto zvyšuje vytrvalost, posiluje svaly a buduje kardiovaskulární kondici. Je to také fantastická forma cvičení pro všechny – mladé i staré a mezi nimi.

Nejlepší způsob, jak využít těchto zdravotních výhod, je udržovat vodu příjemně teplou pomocí vyhřívání bazénu. Pokud bazén správně vyhřejete, je možné, aby jej každý využíval ke cvičení, a prodloužíte dobu, po kterou lze bazén využívat. Vyhřívání bazénu může ve skutečnosti také prodloužit sezónu pro užívání vašeho bazénu. Vyhřívaný bazén eliminuje možnost, že by malé děti a starší plavci trpěli prochladnutím. Zvyšuje také terapeutické účinky plavání a relaxace.

Vyhřívání bazénu však samozřejmě může znamenat značné náklady na elektřinu nebo palivo. Velmi úspornou a k životnímu prostředí šetrnou variantou by byla instalace solárního ohřevu vody pro váš bazén. Je cenově konkurenceschopný a přináší výrazně nižší roční náklady. Je také považován za životaschopnou volbu pro většinu klimatických podmínek. Pokud tedy uvažujete o využití této technologie pro potřeby ohřevu bazénu, čtěte dále.

Jak fungují solární ohřevy bazénů?

Solární systémy ohřevu bazénu se obvykle skládají ze solárního kolektoru, filtru, čerpadla a regulačního ventilu průtoku.

Solární kolektorové systémy

Kolektor je zařízení, ve kterém cirkuluje voda v bazénu ohřívaná sluncem. Solární kolektory se vyrábějí z různých materiálů a typ, který si vyberete, závisí na tom, k jakému účelu je zamýšlíte použít.

Například systém s nezaskleným kolektorem se skvěle hodí v případě, že plánujete používat bazén při teplotách nad bodem mrazu. Tento typ solárního kolektoru nemá skleněný kryt ani zasklení. Obvykle je vyroben z odolného plastu nebo gumy, která byla ošetřena inhibitorem UV záření, aby chránila a prodloužila životnost panelů.

Díky jednoduché konstrukci a levným dílům je systém nezasklených kolektorů obecně cenově dostupnější než kolektory zasklené. Nezasklené systémy se také dobře osvědčují u vnitřních bazénů v chladném podnebí. Systém musí být navržen tak, aby vypouštěl vodu zpět do bazénu pouze v době, kdy se nepoužívá.

Zasklené kolektorové systémy se naproti tomu skládají z měděných trubek na hliníkové desce. Deska je pokryta železem tvrzeným sklem – to je důvod, proč jsou dražší než nezasklená varianta.

Hlavní výhodou zasklených kolektorových systémů (s výměníky tepla a přenosovými kapalinami) je však to, že za chladnějšího počasí mohou zachycovat sluneční teplo účinněji než nezasklené typy.

To také znamená, že zasklené kolektorové systémy jsou ve většině klimatických podmínek použitelné po celý rok. Lze je také využít k ohřevu teplé vody pro domácnost i k ohřevu bazénu.

Ať už si vyberete jakýkoli typ, zasklené i nezasklené kolektorové systémy vyžadují ochranu proti zamrznutí, aby je bylo možné používat v chladném období.

V Česku jsou k dispozici dva hlavní typy solárních kolektorů:

Panelové kolektory

Jedná se o polotuhé solární panely obvykle vyrobené z polypropylenu. Na rozdíl od pružnějšího páskového nebo páskového systému jsou systémy panelových kolektorů obecně odolnější. Nejlepší solární panelové kolektory pro ohřev bazénu mohou ve skutečnosti za ideálních podmínek vydržet 20 až 30 let, přičemž si zachovávají 80 procent své výrobní kapacity. Velmi se doporučují pro strmé střechy, a protože se nejen lepí na střechu, jsou vhodné i pro domy v lokalitách, které jsou náchylné k silným větrům. Jsou také odolné proti kakadu. Některé pokročilé regulátory panelů využívající měď, hliník nebo vakuově utěsněné sklo obsažené v panelech navíc mohou výrazně urychlit výměnu tepla mezi sluncem a vodou, čímž se stávají ještě energeticky účinnějšími.

Páskové kolektory

Páskové sběrače, označované také jako měkké sběrače, mohou být vyrobeny z plastu nebo PVC nitritu nebo pryže. Jsou velmi flexibilní, takže je lze snadno instalovat i na povrchy s neobvyklým tvarem. Skládají se z řady trubek přilepených ke střeše silným lepidlem. Jsou umístěny vodorovně, čímž umožňují, aby jimi protékala voda v bazénu a zároveň byla ohřívána sluncem, a to i teplem přicházejícím ze střechy. Solární pásové kolektory jsou také poměrně odolné, někteří výrobci na ně poskytují desetiletou záruku.

Čerpadla, ventily a filtry

Aby se zajistilo odstranění všech nečistot z vody, cirkuluje bazénové čerpadlo vodu přes filtr. Poté prochází přes rozdělovač nebo regulační ventil průtoku, který posílá vodu přes solární kolektory, kde se ohřívá. Ohřátá voda pak prochází chlorovacím systémem a vrací se zpět do bazénu jako teplá voda.

Některé solární ohřívače bazénů mají kromě ručního nebo automatického ventilu, který odvádí vodu přes solární kolektory, také čidla. K tomu dochází, když je teplota kolektorů o několik stupňů vyšší než teplota bazénu. Pokud je však teplota kolektorů stejná jako teplota vody v bazénu, filtrovaná voda obchází kolektory a vrací se do bazénu.

Náklady na solární ohřívací systém

Nákup solárního systému pro ohřev bazénu a jeho instalace vás může stát přibližně 20 000 až 120 000 korun. Mějte však na paměti, že cena systému a potřebné instalační práce se odvíjejí od velikosti vašeho bazénu a také od úrovně sofistikovanosti solárního systému ohřevu bazénu, který chcete.

Skvělé na pořízení solárního ohřevu bazénu je však to, že většina nákladů je hrazena předem. Jakmile je systém zprovozněn, může vás jeho používání pro potřeby vašeho bazénu stát méně než dolar denně.

Pro přesnou představu, jak velký dopad mohou mít počáteční a provozní náklady na solární ohřev na váš rozpočet, zvažte následující srovnání s jinými možnostmi ohřevu bazénu na základě průměrného obdélníkového bazénu o rozměrech čtyři krát osm metrů:

Solární ohřev

 • Cena : 50000kč
 • Náklady na instalaci : 10000Kč

Elektrický topný systém

 • Cena : 100000Kč
 • Náklady na instalaci : 4000Kč

Na základě výše uvedených odhadů je zcela zřejmé, že počáteční náklady na solární systém vytápění jsou o něco vyšší než u plynového systému vytápění. Celkově však, pokud jde o roční provozní náklady, vítězí solární vytápění nad elektrickými i plynovými topnými systémy. Navíc se vám počáteční investice snadno vrátí v relativně kratší době.

Kam umístit solární ohřev pro váš bazén

Jedním z prvních klíčových aspektů týkajících se solárního ohřevu pro bazény je určení nejlepšího místa pro jeho instalaci. Musíte zajistit, aby pro něj byl dostatek místa a aby vybrané místo bylo maximálně osluněné po nejlepší část roku. V ideálním případě by vámi vybrané místo mělo sousedit s čerpadlem.

Pokud jde o solární kolektory, obvyklou a nejzřejmější volbou bude samozřejmě střecha. Při nastavování kolektorů by měly být umístěny tak, aby přijímaly sluneční energii po celý den. Například v létě se za optimální považuje naklonění kolektorů do úhlu 10 až 15 stupňů.

Ať už se rozhodnete umístit je kamkoli, nejdůležitější je zajistit jejich strategické umístění. Tímto způsobem mohou denně absorbovat co největší množství tepla ze slunce. Kromě střechy mohou být solární kolektory instalovány také na zemi, připevněny k vašemu oplocení atd. Vždy berte v úvahu maximální oslunění a ujistěte se, že konstrukce, ke které jsou kolektory připevněny nebo na které jsou usazeny, je dostatečně pevná, aby kolektory a ohřívanou vodu udržela.

Další dobrou vlastností solárních kolektorů, jako jsou solární panely, je to, že je můžete použít k ochlazování vody během horkých a vlhkých, nebo naopak balastních dnů. Tím, že solární panely zůstanou aktivní v noci, můžete využít teplotu, kterou absorbují, k ochlazení bazénu následující den, kdy je horko.

Před instalací solárního systému na ohřev vody se ujistěte, že jste si ověřili místní stavební předpisy a nařízení týkající se tohoto systému. Pokud budete spolupracovat s dodavatelem, je to něco, s čím by již měl být obeznámen, takže se pro vás může postarat o potřebnou dokumentaci.

Instalace a údržba solárního ohřevu bazénu

Instalace solárního ohřevu bazénu

Možná vás nyní zajímá, zda instalace solárního ohřevu bazénu může být podnikem pro kutily, zejména pokud si zakoupíte domácí sadu. Důrazně vám však nedoporučujeme, abyste se vydali cestou „udělej si sám“, a to z následujících důvodů:

 • Práce na střeše jsou ze své podstaty rizikové.
 • Prováděním prací svépomocí také riskujete ztrátu záruky na zařízení.
 • Pro kutily je k dispozici méně možností výrobků než pro profesionální montážní firmy.
 • Stále si budete muset najmout elektrikáře, abyste zajistili správné připojení zařízení.
 • Nesprávná instalace může ovlivnit životnost a účinnost solárního systému pro ohřev bazénu, takže můžete nakonec promarnit potenciální úspory.

Před instalací je třeba zvážit faktory, jako je umístění, solární zdroj, podnebí, místní stavební předpisy a požadavky předpisů, jakož i bezpečnostní otázky. Proto je vždy lepší, když instalační práce za vás provede profesionální a kvalifikovaný dodavatel solárních termických systémů.

Údržba ohřívače bazénu

Váš dodavatel by vám měl také poradit, jak správně udržovat systém, ačkoli solární kolektory vyžadují minimální údržbu. Pokud bude chemická rovnováha a filtrační systém bazénu fungovat efektivně a bude pravidelně udržován, měl by vám solární systém ohřevu vody sloužit dlouhá léta.

Kromě toho můžete být lépe informovaným majitelem bazénu tím, že si přečtete návod k obsluze. Můžete tak dodržovat požadavky na údržbu a bezpečnost, které mohou mít vliv na výkon vašeho systému. Pokud například žijete v suché oblasti, může být nutné čistit prosklené kolektory, protože dešťová voda nemusí dostatečně zajistit přirozený oplach.

Tipy pro výběr firmy provádějící instalaci solárního ohřevu bazénu

Při výběru dodavatele solárního ohřevu bazénu se ujistěte, že jste zvážili následující věci:

 • Proveďte průzkum a sestavte si seznam potenciálních instalatérů.
 • Zeptejte se na jejich zkušenosti s instalací a údržbou vybraného typu systému.
 • Zjistěte, zda mají příslušnou státní licenci jako instalatérské nebo solární firmy pro ohřev bazénů.
 • Dejte si na čas a nechte si od potenciálních dodavatelů vypracovat cenové nabídky.
 • Před najmutím vybraného dodavatele se s ním nezapomeňte setkat.
 • Zjistěte, jaký druh záruky nabízejí a zda poskytují prodloužené záruky. Desetiletá záruka je poměrně standardní, proto si zkontrolujte drobné písmo. Co se například stane, když se do potrubí zakousnou kakadu, vačice a jiná havěť?
 • Požádejte o seznam minulých zákazníků, kteří jsou ochotni podělit se o své zkušenosti s danou společností.
 • Podívejte se na jejich webové stránky, kde najdete reference a nebo recenze zákazníků.
 • Zjistěte, zda existují nějaké recenze o společnosti na nezávislých internetových stránkách s recenzemi.

Při setkání s potenciálními dodavateli se také nezapomeňte zeptat na následující otázky:

 • Jak dlouho se zabýváte instalací a údržbou solárních systémů pro ohřev bazénů?
 • Které oblasti máte pokryté?
 • Kolik instalací jste provedli?
 • Podepíšeme smlouvu?
 • Vysvětlíte mi po instalaci komponenty mého systému?
 • Jak vypočítáte velikost systému, který potřebuji?
 • Najímáte subdodavatele? Pokud ano, jak je prověřujete nebo školíte?

Využijte solární ohřev bazénu na maximum

Chcete-li ze své investice do solárního systému ohřevu bazénu vytěžit co nejvíce, zvažte následující tipy:

 • Nenechávejte systém zapnutý, když ho nepotřebujete.
 • Během letní nebo koupací sezóny spouštějte systém hodinu denně. Tím udržíte systém dezinfikovaný a zároveň zajistíte, že se z něj vyplaví veškeré nečistoty nebo usazeniny. Pokud však již máte solární regulátor, bude o to postaráno automaticky.
 • Nechte si provést čištění a údržbu solárních kolektorů od profesionálů. Totéž platí pro všechny rozštěpy nebo poškození související s ventily nebo trubkami.

Z větší části však solární systémy pro ohřev bazénu vyžadují jen velmi malou údržbu.

Pokud tedy jde o rozhodování, zda využít solární ohřev bazénu, odpověď by měla přijít poměrně rychle. Díky výše sdíleným informacím přesně víte, do čeho se vrháte.

bazén

Solární ohřívače bazénů: Vše, co potřebujete vědět

Co jsou solární ohřívače bazénů?

Solární ohřívače bazénů jsou zařízení, která využívají energii slunce k ohřevu vody v bazénu. Jsou šetrné k životnímu prostředí a mohou výrazně snížit náklady na ohřev bazénové vody.

Jak solární ohřívače bazénů fungují?

Solární ohřívače bazénů pracují pomocí solárních panelů, které zachytávají energii slunečního záření a přeměňují ji na teplo. Toto teplo je pak přenášeno do vody v bazénu pomocí cirkulačního systému.

Jaké jsou výhody solárních ohřívačů bazénů?

Výhody solárních ohřívačů bazénů zahrnují:

 • Ekologičnost – solární ohřívače využívají obnovitelnou energii ze slunce
 • Efektivitu – umožňují rychlý ohřev bazénové vody
 • Nižší náklady – snižují provozní náklady na ohřev bazénu
 • Dlouhou životnost – solární ohřívače jsou odolné a mohou vydržet mnoho let

Jsou solární ohřívače vhodné pro všechny bazény?

Ano, solární ohřívače bazénů jsou vhodné pro všechny typy bazénů, včetně bazénů s různou velikostí a konstrukcí.

Jaká je údržba solárních ohřívačů bazénů?

Solární ohřívače bazénů vyžadují minimální údržbu. Je vhodné je pravidelně čistit od nečistot a zabezpečit je na pozici, která zajistí nejlepší možný výkon.

Pokud se vám náš článek líbil, budu rád, když si přečtěte nějaký další článek a případně nám napíšete i vaší zkušenost s výrobou nebo výběrem bazénu.

Kategorie – bazény

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *